knihy
 INFO:
 Jak nakupovat
 HOME

 KONTAKT:
 Mob: 737 185 172
 pritasil@sonet.me.cz

 KATEGORIE:
 Antika
 Biografie
 Cestopisné
 Cizojazyčné
 Detektivní
 Divadlo-film-TV
 Dobrodružné
 Doporučujeme
 Encyklopedie
 Historické romány
 Historie
 Hudba
 Humor
 Kuchařky-diety
 Literatura faktu
 Military-válečné
 Monografie
 Naučné-hoby
 Obrazové publikace
 Paranormal
 Politika
 Pro děti
 Pro mládež
 Pro ženy
 Próza
 Religionistika
 Sci-fi Fantasy
 Signované
 Slovníky
 Špionážní
 Společenské vědy
 Sport
 Staré knihy
 Technika
 Učebnice
 Umění
 Věda

 ABECEDNÍ SEZNAMY:
 Tituly
 Autoři
 Překladatelé
 Ilustrátoři

Haydnova hlava

-haydnova-hlava-theun-de-Vries-

Haydnova hlava
Theun de Vries
cena: 99,- Kč

V roce 1820 dává hrabě Esterházy exhumovat tělesné ostatky slavného hudebního skladatele Josepha Haydna – pohřbeného na vídeňském hřbitově roku 1809 – , aby je mohl pietně uložit do krypty na svém zámku v Eisenstadtu. Po otevření rakve přítomní s hrůzou zjistí, že z kostry byla brutálně odseknuta a ukradena lebka. Vyšetřováním zločinu je pověřen řadový policista Anton Gindely, který v malebně líčené valčíkové Vídni postupně odhaluje – pod přísným dohledem aristokratického hraběte Esterházyho – dalekosáhlý komplot vyznavačů “ v y š š í r a s y ” ...

V roce svých 81. narozenin tedy světoznámý nizozemský spisovatel Theun de Vries, který se ve svém rozsáhlém díle pokusil snad o všechny žánry, vydává svoji první “detektivku” - jak sám řekl, “černou komedii smrti, hudby a zločinu v císařské Vídni”. Od tradičních kriminálních románů a thillerů se však Haydnova hlava přece jen liší: zločin je zde sice ústřední záhadou, ale ne hlavní náplní příběhu. Znesvěcení hrobu jako by bylo metaforou nejhoršího lidského zla, nad nímž nakonec vítězí ani ne tak dopadení viníků, jako spíš síla lidského dobra, dalekonosnost ušlechtilých myšlenek, a “komedie smrti, hudby a zločinu” se tak mění ve vítězství ducha nad zločinem, ve vítězství vyššího, nadčasovějšího dobra než v běžných detektivních příbězích.

Vries, Theun de, 1907-2005
Haydnova hlava ; z nizozemského orig. přel. a doslovem opatřila Olga Krijtová ; obálka, vazba a graf. úprava Andrej Krátky. -- 1. vyd.. -- Praha : Odeon, 1990 (Svoboda). -- 329 s. ; 21 cm. -- (Klub čtenářů ; Sv. 623)
ISBN 80-207-0146-X (Váz.)
Název orig.: Het hoofd van Haydn
87000 výt.

Stav: dobrý

Google Seznam Centrum