knihy
 INFO:
 Jak nakupovat
 HOME

 KONTAKT:
 Mob: 737 185 172
 pritasil@sonet.me.cz

 KATEGORIE:
 Antika
 Biografie
 Cestopisné
 Cizojazyčné
 Detektivní
 Divadlo-film-TV
 Dobrodružné
 Doporučujeme
 Encyklopedie
 Historické romány
 Historie
 Hudba
 Humor
 Kuchařky-diety
 Literatura faktu
 Military-válečné
 Monografie
 Naučné-hoby
 Obrazové publikace
 Paranormal
 Politika
 Pro děti
 Pro mládež
 Pro ženy
 Próza
 Religionistika
 Sci-fi Fantasy
 Signované
 Slovníky
 Špionážní
 Společenské vědy
 Sport
 Staré knihy
 Technika
 Učebnice
 Umění
 Věda

 ABECEDNÍ SEZNAMY:
 Tituly
 Autoři
 Překladatelé
 Ilustrátoři

..a co jsem ještě neřekla

co-nerekla-Ljuba-Hermanova

..a co jsem ještě neřekla
Ljuba Hermanová
cena: 119,- Kč

Osobní a umělecký portrét paní Hermanové, veselé i vážné vzpomínání na oblíbenou zpěvačku a herečku, která by se v roce 2003 dožila 90 let. Vůbec poprvé tak autor odhaluje příběh celoživotního přátelství Ljuby Hermanové a Adiny Mandlové a jeho nečekaný konec. K portrétu patří rovněž knižně dosud nepublikovaná korespondence. Váz., 160 + 48 stran čb fotopřílohy

Hermanová, Ljuba, 1913-1996
Její matka byla nadšená ochotnice, proto není divu, že už jako malá vystupovala na ochotnických představeních a učila se hrát na housle. Vystudovala gymnázium a úspěšně absolvovala přijímací zkoušky na konzervatoř. Na tu však nenastoupila a odešla rovnou do smíchovské Arény. Jako herečka a skvělá sopránová zpěvačka prošla desítkou pražských a mimopražských divadel a scén, pobývala v Bratislavě, Vídni, u Wericha a Voskovce v Osvobozeném, několik sezon také u Oldřicha Nového.

Byla jedinečnou a ideální představitelkou koketních, temperamentních dívek. Její parketou se stala opereta, úspěchy sklízela především ve francouzských hudebních komediích a muzikálech (Moje sestra a já, Mam′zelle Nitouche, Divotvorný hrnec, Další prosím...a řada jiných).

Film a filmová sláva pro ni znamenaly jen pouhé zpestření, nikdy jej nebrala vážně a sama později prohlásila, že se nikdy necítila být filmovou herečkou v pravém slova smyslu. Přesto jsou její postavy z asi třinácti celovečerních filmů prvorepublikové éry nezapomenutelné. Poprvé se objevila v "hudebním klipu" snímku V+W Peníze nebo život, kde si zazpívala jeden z nějvětších šlágrů tehdejší doby Život je jen náhoda. Z těch dalších rolí lze připomenout rozvernou panskou v bulvární operetě Jsem děvče s čertem v těle, rozvoduchtivou Helenu ve frašce S vyloučením veřejnosti, vrtošivou milneku Ritu v komedii Pán na roztrhání, Lidlu v Cácorce nebo tanečnici Káťu v burianovské veselohře Nezlobte dědečka, kde předvedla jedinečný pěvecký i taneční výkon. Patrně nejznámější její filmovou rolí bylo venkovské děvče Marina v jedné z nejpopulárnějších lidových operet U svatého Antoníčka.

Za války se musela kvůli svému židovskému původu na nějaký čas vzdát herecké i pěvecké kariéry a pracovala jako pomocná síla v Lucernabaru. Po osvobození se vrátila na jednu sezonu do divadla Oldřicha Nového, poté byla jednou z hlavních hvězd Hudebního divadla v Karlíně. V padesátých a šedesátých letech vystupovala na estrádách, v různých vzpomínkových televizních pořadech, zpívala a tančila i do pozního věku. Diváky udivovala svou neuvěřitelnou vitalitou. Film si na ní vzpomněl jen výjimečně, většinou hrála sebe samu.

Ljuba Hermanová, děvče s čertem v těle, byla jednou z nejvýraznějších osobností naší hudební scény a její podíl na úspěchu operetního žánru je značný.

..a co jsem ještě neřekla / Ljuba Hermanová
uspořádal Ondřej Suchý
1. vyd.. -- Praha : Melantrich, 1993
153 s., [40] s. obr. příl. : portréty ; 21 cm. -- (Memoáry)
ISBN 80-7023-149-1 (váz.) : Kč 64,00


Suchý, Ondřej, 1945-

* Hermanová, Ljuba, 1913-1996
* herectví * české divadlo * český film
* autobiografické vzpomínky
* Hermanová, Ljuba (herečka a zpěvačka čes., *1913) - život a tvorba - vzpomínky autobiografické

Stav: velmi dobrý

Google Seznam Centrum