knihy
 INFO:
 Jak nakupovat
 HOME

 KONTAKT:
 Mob: 737 185 172
 pritasil@sonet.me.cz

 KATEGORIE:
 Antika
 Biografie
 Cestopisné
 Cizojazyčné
 Detektivní
 Divadlo-film-TV
 Dobrodružné
 Doporučujeme
 Encyklopedie
 Historické romány
 Historie
 Hudba
 Humor
 Kuchařky-diety
 Literatura faktu
 Military-válečné
 Monografie
 Naučné-hoby
 Obrazové publikace
 Paranormal
 Politika
 Pro děti
 Pro mládež
 Pro ženy
 Próza
 Religionistika
 Sci-fi Fantasy
 Signované
 Slovníky
 Špionážní
 Společenské vědy
 Sport
 Staré knihy
 Technika
 Učebnice
 Umění
 Věda

 ABECEDNÍ SEZNAMY:
 Tituly
 Autoři
 Překladatelé
 Ilustrátoři

V bojové zóně

V-bojove-zone-Neillands

V bojové zóně
Robin Neillands
cena: 159,- Kč

Speciální jednotky od roku 1945. Toto je příběh speciálních jednotek od roku 1945 s ohlédnutím na jejich vývoj od okamžiku, kdy poprvé byly vytvořeny, k čemuž došlo během Sedmileté války v polovině osmnáctého století. Kniha končí krátkou úvahou o možné úloze speciálních jednotek v tomto století. Je z velké části tvořena vyprávěním mužů, kteří působili ve speciálních jednotkách a vlastními slovy popisují, jaké to bylo v akci, když se psala historie speciálních jednotek.

Jak Robin Neillands v předmluvě přiznává, "soustředil se především na britské a americké jednotky, protože tyto dvě země mají mnoho takových jednotek, dlouhou tradici a zkušenosti z jejich používání". Neznamená to ale, že tu jsou pouze britské nebo americké jednotky. U britských jednotek jsou i ne až tak známá nasazení, např. v Palestině, Malajsii nebo v Keni (50.léta).

Kapitoly jsou dělené podle období a charakteru konfliktů (např. Koloniální války, 1950-1960; Útoky Commandos a operace nízké úrovně, 1955-1960; Terorismus a protiterorismus, 1970-1997 aj.). Některým válkám nebo nasazením jednotek jsou věnovány samostatné kapitoly (např. Za frontou v Koreji, 1950-1953; Válka na Falklandách, 1982; Záliv, 1958 -1991; Pouštní bouře, 1990-1991 aj.). Vietnamská válka je rozepsaná do dvou kapitol, podle autora "je válka ve Vietnamu pro poválečnou historii speciálních jednotek tak klíčová, že si zasluhuje zvláštní pozornost."

První kapitola Zelené barety ve Vietnamu, 1961-1965 je hlavně o spolupráci s horskými kmeny (CIDG, MIKE Force), ale jsou tady i počátky dálkového průzkumu a lehce i nasazení SEAL v tomto období. Na počátku kapitoly je ale něco nejdříve o vietnamské válce samotné, autor si všímá i pravidel pro vítězství v partyzánské válce a porovnává je se způsobem s jakým vedli Američané válku.

Druhou kapitolou jsou LRRP, SEAL a Force Recon, Vietnam, 1968-1973. Kromě vyprávění o činnosti jednotek je zde příběh mise MACV-SOG a také nepříliš známé CAP.

V bojové zóně : speciální jednotky od roku 1945 / Robin Neillands ; [z anglického originálu ... přeložil Jiří Bartoň]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Deus, 2001. -- 302 s., [16] s. obr. příl. : il. ; 24 cm
Neillands, Robin, 1935-
ISBN 80-86215-29-6 (váz.)
Název orig.: In the combat zone
Bartoň, Jiří

* speciální jednotky (vojenství)
* literatura faktu

Stav: velmi dobrýnová)

Google Seznam Centrum